לתכנן גן היטב

נשלח ב-23.9.16

“גנים הם דבר כל כך נפלא,” הוא אמר בחום. “האם חשבת פעם כמה מחשבה דרושה כדי לתכנן גן היטב? צריך להקדיש לכך מחשבה ולדמיין מהו הדבר שינעים לכל אחד מן האנשים הרבים והשונים אשר יבקרו בו, בחיפוש אחר רגע קצר של שלווה בחייהם, וימצאוהו בצורות שונות, והכל בתוך אותו הגן.”

חשתי כאב בחזי. נראה היה שבמילים ספורות ופשוטות הוא כאילו התייצב לפניי, מאשים אותי שעד לרגע זה בחיי הרוחניים ניסיתי להקים גן מאוד מוזר, שגודלו מספיק לי בלבד, בלי להקדיש שום מחשבה לאימי ולכל האחרים שחיפשו אושר גם הם, אך טרם מצאו מורה או דרך שיעזרו להם. דרכו המופלאה של שימוש בשיחה רגילה כדי להפנות את תשומת לבי בדיוק אל הדברים שעליהם היה עלי לחשוב כעת, הרשימה אותי עמוקות, ומאוד הזכירה לי מישהי אחרת שהייתה לה תכונה כה דומה.”

הצטוט מתוך הספר ה”גן” סיפור משל שנכתב ע”י גשה מייקל רואץ’ ותורגם לעברית ע”י לאמה דבורה-הלה. הספר הגן מציג בפני הקורא שורה מפוארת של גדולי המורים הבודהיסטים של הודו ושל טיבט העתיקות, באמצעות משל, שבו אדם צעיר מובא אל גן קסום על ידי התגלמות יפהפייה של חוכמה. השוחר האלמוני נמשך לחזור שוב ושוב אל הגן הקסום, ופוגש בו דמויות היסטוריות דומיננטיות, אשר תרמו ללימודי הבסיס של הבודהיזם הטיבטי, כגון ג’ה צונגקפה, הדלאי לאמה הראשון ומאסטר קמלשילה.

Share this post